Christus heeft ons niet belast met een groot aantal ge- en verboden zoals de Wet van Mozes deed. Toch gaan zijn geboden in feite veel verder, want ze gaan over de vraag wat er in ons hart is. Het gaat om onze houding en niet om wat we precies doen of niet doen. Dat lukt ons alleen als we leven met Christus, maar dat is een onderdeel van ons leerproces.
De apostel Paulus heeft in zijn brieven veel te vertellen over de Wet van Mozes. Hij maakt duidelijk dat de gelovigen onder het Oude Verbond ahw. ‘slaven van de Wet’ waren en dat de Wet niet kan redden. Bij de Wet ging het om ‘werken’ en de mens wordt niet uit ‘werken’ gerechtvaardigd. Christus heeft weliswaar de Wet niet afgeschaft, maar Hij heeft de Wet vervuld (Matt. 5:17). Daarmee is Hij het ‘einde der Wet’:
“Want Christus is het einde der wet, tot gerechtigheid voor een ieder, die gelooft” (Rom. 10:4).
Dat betekent niet dat de Wet verkeerd was. Wij zijn ‘losgekocht’ van de bepalingen van de Wet, maar de principes achter die bepalingen blijven recht overeind. We hebben in hoofdstuk 6 (‘De verlossing’) gezien dat de Wet een ‘tuchtmeester’ (pedagoog) was, die ons ahw. normen en waarden bij moest brengen. En ook al zijn de strikte bepalingen vervallen, die normen en waarden blijven. De geest van de Wet wordt in het NT meerdere malen samengevat als:
‘Gij zult de Here, uw God, liefhebben met geheel uw hart en met geheel uw ziel en met geheel uw verstand; en gij zult uw naaste liefhebben als uzelf’ (zie bijv. Matt. 22:34-40, Luc. 10:27, Rom. 13:9-10, Gal. 5:14 en Jak. 2:8).
Allereerst kan hierover worden gezegd dat de meeste mensen zullen instemmen met het tweede van deze twee geboden. Maar dat brengt ons niet verder dan een soort humanistisch geloof. Het andere gebod is er ook nog en het is niet zonder reden het eerste. Bovendien volgt het tweede automatisch uit het eerste:
als wij God liefhebben kunnen wij niet nalaten die liefde ook uit te breiden tot zijn schepselen die Hij liefheeft:
“Indien iemand zegt: Ik heb God lief, doch zijn broeder haat, dan is hij een leugenaar; want wie zijn broeder, die hij gezien heeft, niet liefheeft, kan ook God, die hij niet gezien heeft, niet liefhebben” (1 Joh. 4:20).
Het omgekeerde is echter niet noodzakelijk het geval. Er zijn humanisten genoeg die het Christendom beschouwen als het ‘rottend karkas’ van een voorbije ideologie, die liever nog vandaag dan morgen plaats zou moeten maken voor een in hun ogen ‘betere’.
+
Voorgaand
Kroniekschrijvers en profeten #2 De Wet
Mondelinge of schriftelijke overlevering en aantal auteurs
Verlossing #8 Gerechtigheid door geloof
Gods vergeten Woord 17 Geleid door de Geest 4 Leiding door de Geest
De nacht is ver gevorderd 23 Studie 4 Nu actueel: Daad van geloof
++
Aanvullende teksten
- Joodse Wetten en Wetten voor Christenen
- Een vergadering omtrent aan te houden gedrag en te houden handelingen
- Angst voor ouderwetse regels en verlies van christenen
- Als u integriteit hebt
- Godsgebeuren en Kerk in Europa
+++
Pingback: Gods vergeten Woord 18 De Wet van Christus 2 Jezus en de Wet | Broeders in Christus
Pingback: Gods vergeten Woord 18 De Wet van Christus 3 Tien geboden | Broeders in Christus
Pingback: Gods vergeten Woord 18 De Wet van Christus 4 De sabbatdag | Broeders in Christus
Pingback: Gods vergeten Woord 18 De Wet van Christus 5 De Ware sabbatdag | Broeders in Christus
Pingback: Gods vergeten Woord 18 De Wet van Christus 6 Voorschriften van het apostelconcilie | Broeders in Christus
Pingback: Gods vergeten Woord 18 De Wet van Christus 7 Omgaan met risico’s | Broeders in Christus
Pingback: Verschil in woordbetekenis doorheen de tijd 2 Liefhebben en Geloven – Jeshua-ists
Pingback: De Taal van de Bijbel, producten van hun tijd – liefde en geloven | Broeders in Christus
Pingback: Hij zag hem liggen | Broeders in Christus
Pingback: Hoe leest u? – Wat leest u? “Heb de Heer, uw God, lief met heel uw hart en met heel uw verstand en met heel uw kracht | Bijbelvorser = Bible Researcher
Pingback: Het eeuwige verbond | Bijbelvorser = Bible Researcher
Pingback: Voor ons gestorven om ons tot God te brengen – Belgische Broeders In Christus
Pingback: Wees niet verstrikt – Belgische Broeders In Christus
Pingback: Laat je niet misleiden in deze feestperiode | Broeders in Christus
Pingback: Rond vrijheid en gerechtigheid | Broeders in Christus
Pingback: Vreugdeliederen opdat in ons wordt volbracht wat de wet van ons vereist en toekomst ons biedt – Belgische Broeders In Christus
Pingback: De wet die zijn doel vindt in Christus | From guestwriters